Únor 2017

Tesák ženijní ( Francie nebo Belgie )

25. února 2017 v 17:35 Vojenské tesáky
Tesák ženijní Francie nebo Belgie. Tesák nemá žádné znčení. Celková délka tesáku 610 mm, délka čepele 470 mm, šíře čepele 310 mm. Čepel má oboustranný výbrus, rukojeť mosazná. Pochva kožená s mosaznym kováním. Vrchní kování schází.

Holandský námořní tesák (klawang) M1898/1911

18. února 2017 v 16:12 Vojenské tesáky

Holandský námořní tesák byl zaveden do výzbroje ozbrojených sil Holandské východní Indie roku 1898 v průběhu jednoho z četných domorodých povstání jako M1898. Tesáky nebyly určeny výhradně pro námořnictvo, ale byly přidělovány i ostatním koloniálním ozbrojeným složkám, tedy armádě a policii. V průběhu dalších let prodělaly různé kosmetické úpravy a postupem času se měnili i výrobci, se změnami se samozřejmě měnil i "vzor" zbraně, byť rozdíly často byly na první pohled neregistrovatelné (jiný výrobce, odlišné technické detaily a možná i rozměry).
Celková délka zbraně 75 cm, nýtované dřevěné střenky, koš z černého ocelového plechu, čtyři milimetry tlustou a tři centimetry širokou černěnou čepelí s odlehčovacím žlábkem na obouch stranách čepele. Koš na vnitřní straně značen : R V W a číslice 310. Stejné značení má dřevěná střenka rukojeti. Na hlavě šroubu připevňující koš vyražena korunka a písmeno H. Totožné značení, jako na čepeli. Značení R V W - RIJKS VELDWACHT a číslice 310 bude patrně číslo zbraně. Jednalo se o tesák používaný policií.