Srpen 2017

Náhradní celokovový bodák na pušku MANNLICHER vz.95

21. srpna 2017 v 20:41 Bodáky
RU kompletní celokovový náhradní bodák na pušku Mannlicher vz.95. Průměr nákroužku je 15,2 mm. Vzhledem k velkému počtu výrobců se tyto bodáky mohou v detailech a rozměrech odlišovat. Na tomto bodáku je vyraženo písmeno " V " , pravděpodobně značka výrobce. Od roku 1916 bylo provedení těchto bodákú běžně používáno v celé armádě.
Poznámka: pochva byla natřena světle šedou barvou, která byla evidentně nanesena štětcem a loupala se . Při jejim odstraňování jsem našel pod tímto nátěrem pravděpodobně originál šedou barvu.

Francouzská pěchotní šavle AM XI ( BRIGUET )

21. srpna 2017 v 19:49 Šavle a kordy

Francouzská pěchotní šavle vzor AN XI (briquet)

Slavný napoleonský vzor pěchotní šavle, která byla zavedena pro bubeníky, granátníky, voltižéry, karabiniéry, myslivce a pěší dělostřelce francouzské armády. Vzorové označení AN XI znamená 11. rok revolučního kalendáře, který byl ve Francii zaveden rozhodnutím Konventu v listopadu 1793 ve 3. fázi Velké francouzské revoluce, kdy se jakobíni snažili tvrdým prosazováním nahradit vše zažité, především to, co mělo křesťanské kořeny.
Svůj název dostala briquet od příslušníků francouzského jezdectva, kteří se pěším vojákům posmívali, že čepel jejich šavle je krátká jako křesadlo (francouzsky le briquet). Ukořistěné šavle tohoto typu používala později také ruská a pruská armáda. Stejnou zbraní byli před rokem 1850 vyzbrojeni i příslušníci pěšího četnictva habsburské monarchie.
Čepel zakřivená, jednosečná, se hřbetním hrotem. Vyobrazená šavle nemá žádné značení na čepeli a ani na záštitě.
Rukojeť celokovová, litá z jednoho kusu, příčně kanelovaná. Prutový oblouk koše přechází v záštitu kapkovitě zakončenou. Celková délka prezentované šavle je 731 mm, DČ 597 mm, ŠČ 36 mm, TČ u záštity 9 mm.


RU nožový bodák vz. 1895 pro krátkou pušku MANNLICHER vz.1895

15. srpna 2017 v 11:57 Bodáky
Nožový bodák vz. 1895 pro krátkou pušku MANNLICHER vz. 1895 vyrobený v maďarsku. Čepel i pochva značeny maďarským znakem a zkratkou výrobce " F.G.G.Y " ( Femaru Fegyves es Gepgyar, Budapest ).